Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
09129571326 admin@peargroup.info سرویس تمام نقاط تهران

آموزش نصب ویندوز 10

آموزش نصب ویندوز 10 به روش GPT / UEFI 

نصب ویندوز به چندین روش مختلف از جمله نصب ویندوز با فلش و نصب ویندوز روی ماشین مجازی انجام می‌گیرد که در این آموزش به روش نصب ویندوز از روی سی‌دی می‌پردازم. دقت کنید که این حالت با نصب از روی فلش یکسان است و تنها تفاوت آن در بوت کردن ویندوز می‌باشد.

 ابتدا باید وارد تنظیمات بایوس /BIOS لپ تاپ یا مادربرد شوید. (برای هر لپ تاپ و مادربرد روش خاص خود وجود دارد، معمولا با فشردن کلید F8 یا F12 یا Delete و یا Del میتوان وارد بایوس شوید.

 چنانکه قصد دارید ویندوز از طریق BIOS نصب شود، تنظیمات Boot را روی Legacy قرار دهید و چنانکه قصد دارید ویندوز از طریق UEFI نصب شود، تنظیمات Boot را روی uefi قرار دهید.

نکته 1و2: برای نصب ویندوز از طریق بوتِ BIOS، هارد میتواند MBR یا GPT باشد. برای نصب ویندوز از طریق بوتِ UEFI هارد حتما باید GPT باشد.

نکته 2.2: برای نصب ویندوز ار طریق بوتِ UEFI به سه مورد نیاز خواهید داشت، هارد با پارتیشن بندی GPT، بوت سیستم از طریق UEFI، پشتیبانی ویندوزی که قصد نصب آن را دارید از UEFI Boot.

نکته 2.3: بوت UEFI مزایای بیشتری نسبت به BIOS دارد. اما لازم است تا مادربرد یا لپ تاپ شما از UEFI پشتیبانی کند که در سیستم های جدید نسل 3 و 4 قابل پشتیبانی می باشد.

نکته 2.4: اگر روی هارد اطلاعات شخصی دارید و پارتیشن بندی هارد به صورت MBR است و تصمیم دارید ویندوز UEFI نصب کنید، لازم است پارتیشن بندی هارد را به GPT تغییر دهید. با این کار تمام اطلاعات روی هارد حذف خواهند شد و حتما باید بک آپ از اطلاعات گرفته شود.

 با توجه به اینکه ویندوزی که قصد نصب آن را دارید روی DVD است یا Flash انتخاب کنید که سیستم از روی کدام یک بوت Boot شود. با توجه به سازنده های مادربرد یا لپ تاپ، این تنظیمات متفاوت می باشد.

 

پیش نیازهای لازم برای نصب ویندوز 10

برای اینکه بتوانید از ویندوز 10 استفاده کنید نیاز به حداقل سخت افزار و پیش نیازهایی خواهید داشت که شامل موارد زیر می باشد.

  • حداقل پردازنده 1 گیگاهرتز (GHz)
  • رم 1 گیگابایت(نسخه 32 بیت) و 2 گیگابایت(نسخه 64 بیت)
  • فضای آزاد هارد دیسک 16 گیگابایت(نسخه 32 بیت) و 20 گیگابایت(نسخه 64 بیت)
  • کارت گرافیک Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 driver
  • فایل حاوی ویندوز و نصب آن از طریق سی‌دی یا حافظه فلش
 

آموزش تصویری نصب ویندوز 10

بعد از اینکه پیش نیازهای لازم برای نصب ویندوز را تهیه کردید، حال باید مراحل نصب ویندوز را طی کنید که در ادامه به معرفی گام به گام این مراحل می‌پردازم.

 

مرحله اول: بوت سیستم

در این مرحله شما باید بسته به روش نصب ویندوز با فلش یا نصب ویندوز با CD بوت سیستم خود را انتخاب کنید. در روش انتخاب بوت سیستم مشخص می‌کنید که برای بالا آمدن یک سیستم که سیستم عامل روی آن قرار دارد، باید از چه بخشی استفاده شود که می‌تواند شامل حافظه هارد دیسک، حافظه فلش، حافظه CD یا هر چیز دیگری باشد. در شروع نصب ویندوز نیز باید ابتدا این گزینه را از طریق بایوس سیستم مشخص کنید.

برای این کار سیستم خود را ریستارت کنید و قبل از شنیدن صدا روشن شدن سیستم و بالا آمدن مشخصات بایوس کلید DEL یا DELETE کیبورد خود را چند بار فشار دهید. یا اینکه با استفاده از کلیدهای F2 و در برخی از مادربردها F12 برای این کار استفاده کنید. کلید DEL عمومی‌ترین حالت است و تقریبا در اکثر سیستم‌ها استفاده از همین کلید پاسخ خواهد داد.

در این مرحله وارد صفحه‌ای مشابه تصویر بالا می‌شوید که در اینجا باید روی سربرگ Boot کلیک کنید. سپس Boot Device Priority را با استفاده از دکمه‌های جهت صفحه کلید انتخاب کرده و دکمه اینتر را فشار دهید.

حالا مشابه تصویر زیر 1st Boot Device را انتخاب کرده و برای اینکه بوت شدن از طریق درایور سی‌دی رام انجام گیرد از داخل لیست باز شده گزینه CDROM را انتخاب کرده و Enter را بزنید. برای بوت شدن از روی فلش دیسک هم USB FLASH یا نام فلش دیسک خود را انتخاب کنید.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که، برای بوت شدن از طریق فلش باید قبل از اینکه وارد محیط بایوس شوید، حافظه فلش دیسک خو را در درگاه USB وارد کرده باشید تا سیستم آن را شناسایی کند. در غیر این صورت باید از BIOS خارج شده و بعد از قرار دادن حافظه فلش در USB مراحل بالا را از ابتدا طی کنید.

اکنون که یکی از حافظه‌های CD یا Flash Disc را برای بوت شدن تنظیم کردید برای ذخیره تغییرات دکمه F10 کیبورد خود را بفشارید و سپس روی Yes یا OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود. در این مرحله سیستم شما ریستارت شده و ادامه مراحل به صورت زیر آغاز خواهد شد.

 

مرحله دوم: شروع نصب ویندوز

در این آموزش ما قصد داریم تا ویندوز را از روی حافظه سی‌دی نصب کنیم. برای همین منظور در اولین مرحله باید CD ویندوز را داخل سیستم کامپیوتری خود گذاشته و آن را ریستارت کنید. بعد از اینکه سیستم شروع به اجرا کند، در این صورت با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد که در این مرحله دکمه‌ صفحه کلید Enter را بزنید.

در این مرحله چند دقیقه منتظر بمانید تا صفحه زیر برای شما باز شود. حال باید به ترتیب زبان مورد نظر، موقعیت مکانی و زبان صفحه کلید خود را انتخاب کرده و روی دکمه Next کلیک کنید که بهتر است تنظیمات را دست نزنید.

در این مرحله صفحه زیر نمایش داده خواهد شد که باید روی Install Now کلیک کنید.

در این مرحله تصویر زیر نمایش که شامل دو گزینه Upgrade و Custom است داده می‌شود که بسته به شرایط خود باید یکی از آنها را انتخاب کنید. در صورتی که قصد آپدیت و ارتقا ویندوز را دارید باید گزینه Upgrade و در صورتی که قصد نصب ویندوز 10 را دارید باید گزینه Custom را انتخاب کنید که پیشنهاد ما همیشه نصب ویندوز میباشد.

در مرحله بعدی پارتیشن بندی و درایوهای کامپیوتر شما نمایش داده می‌شود که باید درایو مربوط به نصب ویندوز را انتخاب کرده و سپس روی گزینه Format کلیک کرده و در نهایت روی دکمه Next کلیک کنید و اگر قصد درست کردن چندین پارتیشین را دارید میتوانید بر روی NEW کلید کنید و سایز بندی هر کدام از درایو ها را مشخص کنید.

حتما توجه کنید حذف و فرمت کردن یک درایو به معنی حذف کلیه فایل‌های داخل آن درایو است. پس دقت داشته باشید که همان درایوی را فرمت کنید که قبلا ویندوز روی آن نصب شده بود.

حالا باید چند دقیقه منتظر بمانید تا عملیات نصب ویندوز ادامه پیدا کند. در این مرحله سیستم شما چندین بار ریستارت خواهد شد که باید منتظر به پایان رسیدن این مراحل باشید.

بعد از به اتمام رسیدن این مراحل صفحه Express Settings ویندوز نمایش داده می‌شود که در این مرحله باید تنظیمات دلخواه برای سیستم عامل را انتخاب کنید. بهترین حالت برای این بخش استفاده از حالت توصیه شده ویندوز است. بنابراین روی دکمه Use Express Settings که در انتها قرار دارد کلیک کنید.

با انجام تنظیمات مرحله قبل صفحه ورود به اکانت مایکروسافت به شما نمایش داده خواهد شد که می‌توانید با وارد کردن ایمیل و رمزی که در مایکروسافت دارید، وارد حساب کاربری خود شده البته باید به اینترنت متصل باشید و از امکانات بیشتری که در اختیار شما قرار داده می‌شود استفاده کنید. اگر حسابی ندارید می‌توانید در همین مرحله با کلیک روی گزینه Create a new account آن را ایجاد کنید.

چه در زمان ورود به اکانت و چه پس از ساخت اکانت جدید در همین مرحله و بعد از به اتمام رسیدن آن دکمه Next که در انتهای صفحه قرار دارد نمایش داده می‌شود که باید روی آن کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

اگر حالت ورود به اکانت را انتخاب کرده باشید، با تصویر بالا مواجه میشوید که می‌توانید همگام سازی را برای تنظیمات ویندوز انتخاب کنید. با انتخاب گزینه اول تنظیماتی که قبلا روی ویندوز خود داشته باشید همگام سازی شده و دیگر نیازی نیست بعد از نصب ویندوز مجددا این تنظیمات را انجام دهید. با انتخاب حالت set this up as a new pc inested نیز به مرحله زیر هدایت می‌شوید.

در این مرحله نیز روی گزینه Next کلیک کنید. بعد از این مرحله چند دقیقه منتظر بمانید تا تنظیمات نصب ویندوز به اتمام برسد. در این حالت صفحه مانیتور شما به چند رنگ مختلف لود شده و ویژگی‌های ویندوز در آن نمایش داده می‌شود.

با به اتمام رسیدن این مراحل، در نهایت وارد ویندوز شده و صفحه دسکتاپ را مشاهده خواهید کرد و باید به نصب درایور های سیستم بپردازید.

اگر چنانکه برای نصب ویندوز به مشکل خوردید میتوانید با کارشناسان گروه انفورماتیک تهران تماس گرفته تا در کمترین زمان مشکل شما را حل کنیم و یا کارشناس به محل اعزام شود